Автор малюнку з пластівців «Геркулес» отримав компенсацію 64 тис. грн. за неправомірне використання свого твору

Автор малюнку з пластівців «Геркулес» отримав компенсацію 64 тис. грн. за неправомірне використання свого твору

Фабула справи

У січні 2000 року автор створив малюнок, який в подальшому ліг в основу знаку для товарів і послуг «Геркулес».

05.07.2016 він зареєстрував свої авторські права і отримав свідоцтво на твір «Малюнок: Етикетка для вівсяних пластівців».

У вересні 2016 року автору малюнку стало відомо, що державна служба інтелектуальної власності зареєструвала новий знак для товарів і послуг, в якому використано малюнок, що він створив в 2000 році.

Тому автор звернувся до суду і просив стягнути на його користь компенсацію за порушення майнових авторських прав у розмірі 50 мінімальних заробітних плат.

 

📕Позиція суду першої інстанції

Київський районний суд м. Одеси задовольнив позов частково, захистив порушені авторські права автора на малюнок за шляхом стягнення солідарно з відповідачів на його користь компенсації за порушення майнових авторських прав у розмірі 20 мінімальних заробітних плат, що становить 64 000 грн.

❗️Мотивацією рішення суду стало те, що відповідачами не спростовано презумпцію авторства твору та не надано доказів незаконного використання автором твору свого малюнку.

Визначаючи розмір компенсації за порушення авторських прав судом враховано заявлені позивачем вимоги, характер порушення, тривалість та обсяг правопорушення, розмір доходу, отриманого внаслідок правопорушення.

 

📒Позиція суду апеляційної інстанції

Апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін, колегія суддів погодилася з висновками суду першої інстанції і зазначила, що компенсація за порушення авторського права підлягає виплаті у разі доведення факту порушення майнових прав автора та при виплаті такої компенсації достатньо наявності доказів вчинення особою дій, які визнаються порушенням авторського права.

 

📗Позиція Верховного Суду

Верховний Суд залишив в силі рішення судів нижчих інстанцій, при цьому зазначив, що:

1️⃣за відсутності належних та допустимих доказів на спростування авторства позивача та не встановлення особи, яка б стверджувала, що саме вона, а не позивач створила спірний твір, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, а рішення суду в цій частині законним та обгрунтованим.

2️⃣отримання відповідачами свідоцтва на знак для товарів і послуг не спростовує факту, що саме позивач є автором спірного твору.

3️⃣для задоволення вимоги про виплату компенсації достатньо наявності доказів вчинення особою дій, які визнаються порушенням авторського права.

 

ВИСНОВКИ:

Реєстрація малюнку «Геркулес» дала змогу автору стягнути з відповідачів 64 тис. грн. компенсації за його неправомірне використання. Той факт, що відповідачі зареєстрували на себе однойменну торговельну марку не допомогло їм уникнути відповідальності за використання малюнку без згоди автора.

Разом з цим, відсутність реєстрації авторського права могла б значно послабити позицію автора в суді, оскільки позивачу-автору прийшлось би довести свої права на малюнок «Геркулес». Лише після цього він би зміг виграти справу. В іншому випадку суд би відмовив у стягненні компенсації у зв’язку з недоведенням авторства.

Автору завжди радимо приділяти належну увагу охороні своїх прав. Попіклуйтесь про реєстрацію вашого твору відразу після його створення. Наявність реєстрації буде сильним доказом в суді і одночасним підтвердженням того, що ви є автором твору.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Задати запитання

Якщо ви хочете отримати безкоштовну консультацію, заповніть форму нижче, і ми зв’яжемось з вами.