Майнові права на службовий твір, кому вони належать?

Кажуть, що анекдоти з’являються із життєвих ситуацій. Так і в цьому випадку. Відмінність лише у тому, що це не анекдот, а звичайна життєва ситуація. Працюючи в проектній організації на посаді архітектора, працівник розробляв ескізи, потім на їх основі розробляв робочі проекти. Згодом був звільнений. До звільнення працівник не задумувався кому належатимуть авторські права на створені ним об’єкти. Але згодом у нього виникла необхідність використовувати створені ним об’єкти авторського права в особистих цілях, але не знав чи має право використовувати без дозволу колишнього роботодавця. Спробуємо розібратися кому ж належать майнові права працівнику чи роботодавцю?

Часто буває так, що працівники, які виконують творчу роботу не знають, які права їм належать. Мабуть, таке становище працівника вигідно роботодавцю. Після звільнення деякі з працівників започатковують власну справу, але не розуміють, які у них є права на створені ними об’єкти інтелектуальної власності.

Перше, на що слід звернути увагу, чи розробляв працівник ескізи або інші об’єкти авторського права за завданням роботодавця чи в порядку виконання умов трудового договору. Якщо відповідь ствердна, твір матиме статус службового твору. Якщо працівник розробляв об’єкт авторського права в порядку виконання службового твору, то майнові права належатимуть роботодавцю. Щоб використовувати такий твір, працівнику необхідно отримати дозвіл від роботодавця.

Якщо трудовий договір у письмовій формі не укладався або у трудовому договорі нічого не сказано про авторські права, то майнові права на твір будуть належати працівникові (авторові) і роботодавцю (підприємству) спільно.  У цьому випадку працівнику теж необхідно отримати у колишнього роботодавця дозвіл.

Якщо у трудовому договорі зазначено, що майнові права на твір належать працівнику, жодного дозволу у роботодавця отримувати не потрібно. Таке формулювання в договорах зустрічається рідко, адже воно не вигідне для роботодавця.

Отже, перед використанням твору потрібно врахувати ці обставини. І при потребі використовувати твір в особистих цілях, необхідно отримати дозвіл на використання об’єкту авторського права у колишнього роботодавця. Перед зверненням до колишнього роботодавця за отриманням дозволу, автору слід заздалегідь визначитися зі способами використання прав, які він хоче отримати у колишнього роботодавця і зафіксувати їх у ліцензійному договорі.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Задати запитання

Якщо ви хочете отримати безкоштовну консультацію, заповніть форму нижче, і ми зв’яжемось з вами.